Pencereden bir metre uzakta: Bir tencerede ortancaların bakımı için 5 altın kural

Kural 1. Uygun aydınlatma ve iklim

Ortanca ışığı sever: güney tarafına yerleştirmek daha iyidir, ancak doğrudan güneş ışığına değil, pencereden 1 metre uzağa veya altındaki zemine yerleştirmek daha iyidir. Ortanca ısıyı sevmez: optimum sıcaklık 20-22 derecedir. Ayrıca taslaklara tolerans göstermez, bu nedenle hafif havalandırma sağlamanız gerekir.

Kural 2. Sulama

Ortanca her zaman susuzdur, bu nedenle özellikle çiçeklenme döneminde sistematik, cömert sulama yapılmadan bırakılmamalıdır. İyi haber: Bu çiçek için suyu yumuşatmanıza gerek yok, sert su ile mutlu olacaktır.

Kural 3. “Lezzetli” topraklar ve gübreleme

Ortanca gevşek, hafif asitli, verimli toprakları sever. Bu bitki toprağı çok çabuk tüketir, bu nedenle her yıl yeniden dikilmesi gerekir. Yaklaşık ayda bir kez saksıdaki toprağı asitlendirebilirsiniz: sulama suyuna biraz limon suyu ekleyin (1 litre suya yaklaşık 5 damla). Ortancanın bolca çiçek açması için aktif büyüme mevsimi boyunca düzenli gübrelemeye ihtiyacı vardır. Bu bitki gümüş ve bakır içeren ürünlere iyi yanıt verir. Ayrıca çok amaçlı bir açelya gübresi de kullanabilirsiniz. Ortancanızı gübrelemeye çiçeklenmeden çok önce, Şubat ayında başlamalı ve çalı çiçek açıp budadıktan sonra, yani Kasım ayı civarında bitirmelisiniz. Bitkinin 2 haftada bir defadan fazla beslenmesi tavsiye edilmez.

Kural 4. Kışlama

Kışın, solan bitkiye yeni bahardan önce huzur içinde uyuma ve güç kazanma fırsatı vermek için ortanca bakım koşullarını değiştirmek gerekir. Ortancaların evde kışlanması bir sorun olabilir: bitki 7-10 derecelik bir sıcaklıkta ancak oldukça parlak, dağınık ışıkla kendini iyi hissedecektir.

Kural 5. Hastalıkların önlenmesi

Ortancalar hem kuru hem de çok nemli havadan sıklıkla hastalanır. Çalı kuruysa örümcek akarları için kolay bir av haline gelir. Akar belirtileri olan bir bitki için ilk yardım, çalının tamamını ılık sabunlu suyla iyice yıkamaktır. Daha sonra özel bir ilaçla tedaviye devam edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x